zakladka fotokalendarz zakladka fotoalbum
 
drukarnia internetowa cyfrowa online banner 1 drukarnia internetowa cyfrowa online banner 2 drukarnia internetowa cyfrowa online banner 3 drukarnia internetowa cyfrowa online banner 4

Pomoc

Kilka praktycznych porad jak poprawnie przygotować pliki do druku:

 

1. Spady oraz bezpieczne pole

Jeżeli projekt zawiera elementy graficzne, które dochodzą do samej krawędzi dokumentu, należy dodać po 2-3 mm dodatkowego marginesu z każdej strony (tzw. spad), tak aby projekt wykraczał poza linię cięcia. Warto pamiętać aby pole spadu zawierało grafikę tła i wyciągnięte poza krawędź cięcia wszelkie elementy, które się z nią stykają. Margines ten po wydrukowaniu pracy zostanie obcięty ale dzięki niemu unikniemy niezadrukowanych pasów wzdłuż krawędzi.

Równie ważne jest zastosowanie wewnętrznych marginesów. Kluczowe elementy takie jak logotypy oraz wszelkie teksty, powinny zostać odsunięte od linii cięcia na odległość 3-5 mm. Wykluczy to ryzyko „przycięcia” tych elementów i zdecydowanie poprawi estetykę projektu.

 

Przykład prawidłowo przygotowanego projektu wizytówki:

Prawidłowy projekt wizytówki

Przykład źle przygotowanego projektu wizytówki:

Źle przygotowany projekt wizytówki

2. Kolorystyka

Prawidłowy plik do druku powinien zostać przygotowany w przestrzeni barw CMYK, w której kolorami podstawowymi są Cyan (niebieskozielony), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) i Black (czarny). Monitory komputerowe wyświetlają obraz w przestrzeni barw RBG (czerwony, zielony, niebieski). Przygotowując projekt należy zatem tryb wszystkich grafik zamienić z RGB na CMYK (w projekcie lub podczas eksportu). Nieskalibrowany monitor oraz zwykła drukarka nie odzwierciedlają kolorów w sposób wiarygodny, dlatego to co uzyskamy w profesjonalnym druku może wyglądać inaczej niż sobie założyliśmy.

Najczęściej spotykane oznaczenia używane w poligrafii:
- 4+4 - druk dwustronny w pełnym kolorze
- 4+1 - druk dwustronny, jedna strona kolorowa a druga czarno-biała
- 4+0 - druk jednostronny w pełnym kolorze
- 1+1 - druk dwustronny czarno-biały
- 1+0 - druk jednostronny czarno-biały

 

3. Rozdzielczość grafik

Wszystkie grafiki (np. logotypy, zdjęcia) umieszczone w projekcie powinny mieć rozdzielczość minimum 300 dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele. Niską rozdzielczość obrazu można rozpoznać po ograniczonej ilości szczegółów oraz po widocznych dużych, kwadratowych pikselach. Aby uzyskać ostry, szczegółowy wydruk należy w projekcie używać dużych, wysokiej rozdzielczości zdjęć oraz obrazów w wersji wektorowej.

Należy również zwrócić uwagę na to czy projekt został przygotowany w dobrym formacie. Przykładowo jeżeli chcemy wydrukować ulotkę formatu A4 a projekt został przygotowany w formacie mniejszym np. A6 to po przeskalowaniu do formatu docelowego jakość może się drastycznie zmniejszyć a wydruk będzie daleki od porządanego.

Jeżeli przygotowujemy projekt w dużym formacie jak np. plakat B1, możemy zmniejszyć rozdzielczość do 150-200 dpi tak aby plik do druku nie był zbyt duży a tym samym było łatwiej przesłać go do drukarni.

 

4. Teksty

Wszystkie teksty przed dostarczeniem do druku należy zamienić na krzywe lub dołączyć użyte czcionki razem z plikiem.

Czarne teksty powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną (100% czarny). Należy zwrócić uwagę na wielkość czcionki, najmniejszy dopuszczalny do druku rozmiar to 5 punktów dla tekstów czarnych oraz 7 punktów w przypadku tekstów kolorowych.

Powinno się unikać drobnych tekstów w tzw. kontrze (np. białych tekstów na czarnym tle), jeżeli jednak występują w projekcie, koniecznie muszą być w postaci obiektów wektorowych.

 

5. Formaty plików do druku

Najbardziej uniwersalnym formatem plików stosowanym w poligrafii jest plik PDF, wygenerowany przy użyciu profesjonalnego programu do grafiki komputerowej. W parametrach zapisu pliku PDF należy ustawić wysokąj rozdzielczość (zalecamy 300 dpi), przestrzeń barw CMYK oraz spady. Można skorzystać z domyślnych ustawień zapisu PDF-a: jakość drukarska (Press Quality).

Pliki programów biurowych (np. Microsoft Word, Power Point, Open Office) i PDF-y zapisane z tych programów technicznie nie nadają się do profesjonalnego druku, dlatego wydruki z takich plików wykonujemy na wyłączną odpowiedzialność osoby zlecającej.

 


 

Wszystkie przesłane przez klienta pliki przed rozpoczęciem druku są sprawdzane tylko w podstawowym zakresie,
pod kątem prawidłowego technicznie przygotowania do druku.

W przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości technicznych w przygotowaniu materiału do wydruku (brak marginesów, spadów, słaba jakość projektu, itp.),
informacje o tym są wysyłane do klienta w celu naniesienia poprawek.

Jeżeli jest to możliwe, za dodatkową opłatą (50 zł/h), nasi graficy mogą dokonać poprawek w plikach klienta,
jeżeli jest to technicznie możliwe do wykonania.